Fransız Sinema Haftası

Institut français Türkiye tarafından düzenlenen Fransız Sinema Haftası 1-5 Ağustos tarihlerinde Foça’da gerçekleşecek. Beş gün boyunca, izleyiciler her akşam farklı türde bir Fransız uzun metrajlı filmini 5 Kapılar Kalesinde açık hava sineması keyfi ile izleyebilecekler.

Programda 2021’de en iyi film dalında César kazanan komedi Adieu les cons, Fransız-Tunus draması Un fils; genç izleyiciler için animasyon filmi Petit Vampire; dans üzerine muhteşem bir belgesel olan Les Indes galantes ve iyi bir ekolojik gerilim örneği olan Rouge filmleri var.

Program

1 Ağustos Pazartesi, Les Indes galantes
2 Ağustos Salı, Rouge
3 Ağustos Çarşamba, Adieu les cons
4 Ağustos Perşembe, Un fils
5 Ağustos Cuma, Petit Vampire

Fransız Sinema Haftasındaki filmler Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak gösterilecektir.

Les Indes galantes (Philippe Béziat, Fransa, 2021, 1s48dk, belgesel, Fransızca, Türkçe altyazılı)
WhatsApp Image 2022-07-28 at 17.50.27

30 hip-hop, krump, break, vogue dansçısı için bir ilk… Yönetmen Clément Cogitore ve koreograf Bintou Dembélé için bir ilk. Ve Paris Operası için bir ilk. Şehir dansı ve lirik şarkı arasında bir diyalog yaratarak, Jean-Philippe Rameau’nun barok başyapıtı Les Indes Galantes’i birlikte yeniden icat ediyorlar. Provalardan halka açık performanslara, takip ettiğimiz bir insan macerası ve politik meselelerle bir karşılaşma: Yeni nesil sanatçılar bugün Bastille’i alabilir mi?

"Tutkulu ve harika bir belgesel" Ghislain Vidal-Giraud, ses ve görüntü işbirliği ataşesi

Rouge (Farid Bentoumi, Fransa, 2020, 1s28dk, ekolojik gerilim, Fransızca, Türkçe altyazılı)
WhatsApp Image 2022-07-28 at 17.50.25 (1)

Nour, sendika temsilcisi ve şirketin pivotu olan babasının her zaman çalıştığı kimya fabrikasında hemşire olarak işe alınır. Fabrika tam sağlık kontrolündeyken, genç bir gazeteci atık yönetimi soruşturmasına öncülük ediyor. İki genç kadın, yerel ekonominin temel direği olan bu fabrikanın birçok sır sakladığını yavaş yavaş keşfedeceklerdir. Nou, kirletici deşarjlar, doktor kayıtları veya gizli kazalar hakkında yalanlar arasında sessiz kalmak veya babasına ihanet etmek ve gerçeği gün ışığına çıkarmak arasında seçim yapmak zorunda kalacak.

2020 Cannes Film Festivali seçkisinden nefes kesici ve son derece güncel bir film

Adieu les cons (Albert Dupontel, Fransa, 2020, 1s27dk, komedi, Fransızca, Türkçe altyazılı)
WhatsApp Image 2022-07-28 at 17.50.26

43 yaşında ağır hasta olduğunu öğrenen Suze Trappet, 15 yaşındayken terk etmek zorunda kaldığı çocuğu aramaya karar verir. Bu arayışı, tükenmişliğin ortasında bir elli olan JB ve etkileyici bir coşkuya sahip kör bir arşivci olan Bay Blin ile yollarını kesiştirecek. Üçü, imkansız olduğu kadar muhteşem bir maceraya atılırlar.

Film 2021’de en iyi film dahil yedi Cesar ödülü aldı!

Un fils (Medhi M. Barsaoui, Tunus & Fransa, 2020, 1s36dk, Fransızca ve Arapça, Türkçe altyazılı)
WhatsApp Image 2022-07-28 at 17.50.25

Farès ve Meriem, ayrıcalıklı bir geçmişe sahip modern bir Tunuslu ailedir; 10 yaşındaki oğulları Aziz ile birlikte Tunus’un güneyine yaptıkları bir yolculuk sırasında, arabaları bir terörist grubun hedefindedir ve çocuk ağır yaralanır… Bu kaza onların hayatlarını alt üst eder.

Hayranlık uyandıran bir şekilde yorumlanmış, etkileyici bir ilk film, Venedik Film Festivali’nde dikkat çekti.

Petit vampire (Joann Sfar, Fransa, 2020, 1s25dk, Fransızca, Türkçe altyazılı)
WhatsApp Image 2022-07-28 at 17.50.43

Küçük Vampir perili bir evde mutlu bir grup canavarla yaşıyor, ama çok sıkılıyor… 300 yıldır 10 yaşında, bu yüzden korsan gemileri ve film kulübü, artık onu eğlendirmeyeli uzun zaman oldu. Onun rüyası arkadaş edinmek için okula gitmek. Ama ailesi izin vermez, dış dünya çok tehlikelidir. Sadık buldozeri Fantomate’in eşlik ettiği Küçük Vampir, diğer çocuklarla tanışmaya kararlı bir şekilde malikaneden gizlice kaçar.

Hem çocuklara hem de ebeveynlerine hitap eden şiirsel, eğlenceli ve yumuşak bir çizgi film.