Haber

4. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri'nin başvuruları başladı. Foça Film Günleri 2021’nin teması, “Peki Bu Yerel Mi? - Yerel Kültür ve Dünya Mirası”. Başvuru kategorileri ise “Belgesel Film”, “Öğrenci Belgesel Film” ve “Belgesel Fotoğrafçılığı”. Son başvuru tarihi 30 Nisan 2021 

WhatsApp Image 2021-03-14 at 17.37.29

Click on the Griffon's picture for an application form.

WhatsApp Image 2021-03-14 at 17.37.29

Başvuru formuna erişmek için üstteki Grifon’a tıklayabilirsiniz.

FOÇA FİLM GÜNLERİ ATÖLYE PROGRAMI MAYİS AYINDA BAŞLIYOR

Foça Belediyesi’nin desteği ile Foça Film Günleri'nin Mayıs - Temmuz 2021’de gerçekleşecek “Yerel Sakinler ile Yerel Çekimleri” belgesel video prodüksiyon atölyesi katılmak isteyenlerden başvuru bekliyor. Atölye kapsamında 24 saat eğitim verilecek. İzmir Film ve Televisiyon Yapımıcılar Derneği üyeleri tarafından verilecek eğitim süresinde ve eğitimden sonra, atölye katılımcıları takım olarak Foça’ya ait kültürel mirası, tarihi v.b. konulu kısa belgesel filmleri üretecekler. Üretim süresinde İFTYD üyeleri ve FFG Proje Takım üyelerinden destek alınacak. Temmuz ayında bitecek olan filmleri, Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri’nde gösterilecektir. Ayrıca, seçilecek 3 film, “Güneydoğu Akdeniz’de Üç Festivalli Kültürel Alışveriş” proje kapsamında AegeanDocs (Lemnos) ve Cyprus AEI (Lekoşa) Film Festivallerinde gösterilecek ve 200 Euro ödülü almayı şans kazanacaktır.

GÜNEYDOĞU AKDENİZ'DE YEREL KÜLTÜREL ALIŞVERİŞE ÖNCÜLÜK  EDEN ULUSLARARASI BELGESEL FİLM FESTİVALLERİ

Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki politik gerilime ve COVID-19 salgınına rağmen; ‘Kıbrıs Uluslararası Arkeoloji, Etnografi ve Tarih Film Festivali (AEI Film Festivali)’, ‘Uluslararası Film Festivali AegeanDocs’ ve ‘Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri (Foça Film Günleri)’, şehir halkı ile yerel kültürleri keşfedecekleri ve bunları belgesel filmler aracılığıyla paylaşacakları bir projeyi başlatıyorlar.

Foça Belediyesi, İzmir Film ve Televizyon Yapımcıları Derneği ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin desteği ile gerçekleştirilen Foça Film Günleri, AegeanDocs ve AEI Film Festivali yenilikçi bir projede güçlerini birleştiriyor. Bu proje ile insanları ulusal sınırların ötesinde buluşmaya davet ediyorlar. ‘Güneydoğu Akdeniz’de Üç Festivalli Kültürel Alışveriş’ projesi Mayıs 2021’de Foça, Limni, ve Lefkoşa’da yerel halkın katılacağı bir atölye dizi ile başlayacak. Atölye katılımcıları, proje kapsamında yaşadıkları yerlerin tarihine ve kültürüne çeşitli yönlerden bakan kısa belgesel filmler üretecekler. Üretilen belgesellerin dokuzu — her atölyeden üçer tane — Eylül ayında AEI Film Festivali’nde ve Ekim ayında AegeanDocs’ta ve Foça Film Günleri’nde festival seyircilerine sunulacak. ‘Güneydoğu Akdeniz’de Üç Festivalli Kültürel Alışveriş’ projesi Mayıs 2021’de Foça, Limni, ve Lefkoşa’da yerel halkın katılacağı bir atölye dizi ile başlayacak. Atölye katılımcıları, proje kapsamında yaşadıkları yerlerin tarihine ve kültürüne çeşitli yönlerden bakan kısa belgesel filmler üretecekler Üretilen belgesellerin dokuzu — her atölyeden üçer tane — Eylül ayında AEI Film Festivali’nde ve Ekim ayında AegeanDocs’ta ve Foça Film Günleri’nde festival seyircilerine sunulacak. 

Bütün filmler İngilizce, Yunanca, ve Türkçe altyazılar ile gösterilecek. Film gösterimlerinden sonra seyirciler, online ya da birebir şekilde amatör film yapımcılarıyla sohbet edebilecekler. Seyirciler aynı zamanda beğendikleri filmlere oy verebilecekler. Proje için bir araya gelen uluslararası jüri ise nakdi 200 Euro ödülü takdim etmek üzere her atölyeden bir film seçecek.

Salgın, bir araya gelişleri ve uluslararası turizmden doğan kültürel alışverişi geçici de olsa, engellerken online yapılacak film gösterimleri ve Kasım ayında düzenlenecek ‘Güneydoğu Akdeniz’de Üç Festivalli Kültürel Alışveriş Online Ödül Töreni’, kültürler arası paylaşıma farklı bir olanak sunacak. Gösterimler sonrası düzenlenecek film ekipleri ile söyleşiler üç dile çevrilecek. Böylece farklı ülkelerden insanların diğer kültürler hakkında yeni bilgilere erişmesine, farklı kültürlerin ortak noktalarını ve onları özel yapan özelliklerini tanımasına olanak sunacak. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs arasında politik gerilimlerin ve küresel salgının olduğu bu günlerde bu proje ile; sanatının barışa, hoşgörüye dayandığını, milliyeti, dili, dini, kültürü ne olursa olsun insanların ortaklaştığı pek çok şeyin olduğunu hatırlamak ve hatırlatmak amaçlanıyor.

aei logo 2020-13
AegeanDocs logo
Grif cd1
EFFE•LABEL•-2020_3728047c1024693c92765cb6515582eb
FOÇA FİLM GÜNLERİ EFFE KALİTE BELGESİNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Foça Film Günleri’nin Avrupa Festival Birliği tarafından EFFE etiketi ile takdim edildiğini bildirmekten gurur duyarız. Foça Film Günleri 2019-2021 yılları için EFFE etiketini sanat alanındaki çalışmaları, toplumu dahil etmesi, ve uluslararası kapsayıcılığı için almıştır. EFFE etiketi, öne çıkan sanat festivalleri için Avrupa’nın kalite damgasıdır. Foça Film Günleri artik diğer nitelikli festivaller arasında festivalfinder.eu web sitesinde yer almaktadır.