4. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri

PROGRAM

ÇARŞAMBA

20 EKİM 2021

  • Marsilya Meydanı
    18:30-20:00
  • AÇILIŞ TÖRENİ
  • Dans Gösterisi
    Tehreema Mitha&Derya Çakırefe ile Bir Güney Asya Dansının Anadolu Yorumu
  • Sede
    Türkiye | 2021 | Yön. Mehtap Şamlioğlu | 19’25 (Diyalogsuz)
  • Geleneğin İcadı
    İtalya | 2019 | Yön. Giulia Binario | 24' Italyanca - Türkçe altyazılı  

PERŞEMBE

21 Ekim 2021

  • Reha Midilli Kültür Merkezi
  • 11:00 - 13:00
  • Atölye
    Hande Zerkin ile ArkeoREMIX (böl. 1)
  • 13:30 - 15:30
  • Aslında Yalnız Değildi
    İrak | 2020 | Yön. Hussein Al-asadi | 8’48 Arapça - Türkçe altyazılı
  • Sede
    Türkiye | 2021 | Yön. Mehtap Şamiloğlu | 19’25 (Diyalogsuz)
  • Bir Kadının Hareketi
    Pakistan | 2020 | Yön. Anya Raza & Aisha Linnea Akhtar | 42’50 İngilizce,Urduca - Türkçe altyazılı
  • Yönetmenle Söyleşi
    • Hüssein Al-asadi, Anya Raza & Aisha Linnea Akhtar (online) 
    • Mehtap Şamlioğlu (Foça'da)
  • 16:00 - 18:00
  • Üç Metre Birkaç Santim
    İran | 2020 | Yön. Mostafa Salehi Nezhad | 18’ Farsça - Türkçe altyazılı  
  • Calalai-Aradaki
    Endonezya | 2015 | Yön. Kiki Febriyanti | 40' Endonezyaca - Türkçe altyazılı
  • Yönetmenle Söyleşi
    • Mostafa Salehi Nezhad and Kiki Febriyanti (online)
  • 18:00-18.45
  • Arkeologlarla Yürüyüşler
    Kybele Yolu içinde; *Liman Kutsal Alanı, *Sur Duvarları, *Athena Tapınağı/Kazı Alanı 
  • Marsilya Meydanı
  • 19:00 - 20:00
  • Güneydoğu Akdeniz'de 3 Festivali Kültürel Alışveriş

    Yel Değirmenleri (AegeanDocs Yerel Film Prodüksiyon Atölyesi)
    Kıbrıslı Gravürcü Hambis (Cyprus AEI Yerel Film Prodüksiyon Atölyesi)
    Foça'nın Sularında  (Foça Film Days Yerel Film Prodüksiyon Atölyesi)

    Film gösterimlerinden sonra Limnos, Lefkoşa ve Foça'daki yönetmenlerle söyleşiler gerçekleştirecektir.

  • 20:30 - 22:30
  • Şin / Yas

    Türkiye | 2020 | Yön. Mehmet İsmail Çeçen | 8’23 Türkçe - İngilizce altyazılı

  • Vicdan Burnu

    ABD | 2019 | Yön. Treva Wurmfeld | 80' İngilizce - Türkçe altyazılı

  • Söyleşi
    • Dir. Mehmet İsmail Çeçen (in person) 
    • Shinnecock artist-activist Shane Weeks (online)

CUMA

22 Ekim 2021

  • Reha Midilli Kültür Merkezi
  • 13:30 - 14:40
  • Jean Paul'u Beklemek
    Fransa | 2020 | Yön. Thibault Walthert (Pater/Son) | 8’19 Fransızca - Türkçe altyazılı
  • Omm Sety
    Mısır | 2020 | Yön. Basma Magdy Ismail | 10' Arapça - Türkçe altyazılı
  • Bir Kesit Troya
    Türkiye | 2020 | Yön. Ülkü Sönmez | 17' Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Yönetmenle Söyleşi
    • Dir. Ülkü Sönmez (Foça'da)
  • 15:00 - 16:00
  • Levanten
    Türkiye | 2020 | Yön. Efe Can Aktaşlı & Cihat Yakışık | 17’30 Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Başka Vatanımız Yok
    Türkiye | 2020 | Yön. Bayram Küçük | 20’ Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Dile Gelmez Hatıra
    Yunanistan | 2021 | Yön. Rena Danilouli & Katerina Karpouzi | 18’48 Yunanca - Türkçe altyazılı
  • 16:15 - 18:00
  • Derik'te Kalanlar
    Türkiye | 2020 | Yön. Onur Can Atlı | 15’ Kürtçe,Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Geri Dönmek
    Türkiye | 2016 | Yön. Fatih Yürür | 29’38 Türkçe - İngilizce altyazılı
  • İz Bırakanlar
    Turkiye | 2021 |  | 10’ Türkçe - İngilizce altyazılı 
  • Yönetmenle Söyleşi
    • Rena Danilouli & Katerina Karpouzi  (online)
    • Efe Can Aktaşlı, Bayram Küçük (Foça'da)
  • Arkeologlarla Yürüyüşler
    Theodoros Yolu içinde; *Taş Evler, *Seramik Atölyesi-Nekropol alanı-Seramik Depoziti, *Roma Vilları, *Mozaikler
  • Marsilya Meydanı
  • 19:00 - 20:00
  • Güneydoğu Akdeniz’de 3 Festivalli Kültürel Alışverişi

    Stou Apelli (AegeanDocs Yerel Film Prodüksiyon Atölyesi)
    Lefkoşa'nın Surları (Cyprus AEI Yerel Film Prodüksiyon Atölyesi)
    Merhaba, Komşu (Foça Film Days Yerel Film Prodüksiyon Atölyesi)

    Film gösterimlerinden sonra Limnos, Lefkoşa ve Foça'daki yönetmenlerle söyleşiler gerçekleştirecektir.

  • 20:30 - 22:30
  • Noel Getirici

    Finlandya | 2019 | Yön. Timo Metsajoki & Jyri Huhtala | 11’38 Fince - Türkçe altyazılı

  • Kraliçe Lear

    Türkiye | 2019 | Yön. Pelin Esmer | 84' Türkçe - İngilizce altyazılı

  • Yönetmenle Söyleşi
    • Timo Metsajoki & Jyri Huhtala (online)
    • Pelin Esmer (Foça'da)

CUMARTESİ

23 Ekim 2021

  • Reha Midilli Kültür Merkezi
  • 11:00 - 13:00
  • Atölye
    Hande Zerkin ile ArkeoREMIX (böl. 2)
  • 13:30 - 15:30
  • Radkan Kulesi
    İran | 2019 | Yön. Ehsan Mollazadeh & Hojjat Heidari | 30' İngilizce,Farsça - Türkçe altyazılı
  • Ganj Dareh
    İran | 2021 | Yön. Keyvan Tabatabaie Samimi | 38' Farsça,İngilizce - Türkçe altyazılı
  • Yönetmenle Söyleşi
    • Ehsan Mollazadeh & Hojjat Heidari (online)
  • 16:00 - 18:00
  • Vargit Zaman
    Türkiye | 2019 | Yön. Orhan Tekeoğlu | 52’ Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Ümmü Teyze
    Almanya | 2020 | Yön. Orhan Çalışır | 31'25 Türkçe,Almanca - İngilizce,Türkçe altyazılı
  • Yönetmenle Söyleşi
    • Orhan Çalışır (online)
    • Orhan Tekeoğlu (Foça'da)
  • 18:00-18:45
  • Arkeologlarla Yürüyüşler
    Kybele Yolu içinde; *Liman Kutsal Alanı, *Sur Duvarları, *Athena Tapınağı/Kazı Alanı 
  • Marsilya Meydanı
  • 19:00 - 20:00
  • Güneydoğu Akdeniz'de 3 Festivalli Kültürel Alışverişi

    Hayat ve Viris (AegeanDocs Yerel Film Prodüksiyon Atölyesi)
    Kıbrıslılar B*ku Toparlarken (Cyprus AEI Yerel Film Prodüksiyon Atölyesi)
    Artakalanalr (Foça Film Günleri Yerel Film Prodüksiyon Atölyesi)

    Film gösterimlerinden sonra Limnos, Lefkoşa ve Foça'daki yönetmenlerle söyleşiler gerçekleştirecektir.

  • 20:30 - 22:30
  • Navras

    İspanya | 2020 | Yön. Marco Huertas | 15’ İspanyolca - Türkçe altyazılı

  • Zanskar'a Piyano Taşımak

    Birleşik Krallık | 2018 | Yön. Michal Sulima | 86' İngilizce,Urduca,Ladaki - Türkçe altyazılı

  • Yönetmenle Sölyeşi
    • Marcos Huerta (online)
    • Michal Sulima (online)

PAZAR

24 Ekim 2021

  • Reha Midilli Kültür Merkezi
  • 11:00 - 13:00
  • Atölye
    Nurdan Tümbek Tekeoğlu ile "Kitlesel Fonlama Hakkında Herşey"
  • 12:00 - 12:45
  • Arkeologlarla Yürüyüşler
    Herodot Yolu içinde; *Çifte Kayalar, *Antik Tiyatro Bölgesi, *Herodot Duvarı, *Osmanlı Mezarlığı
  • 13:30 - 15:30
  • Safarnoma
    Tacikistan | 2019 | Yön. Sharofat Arabova | 66' Farsça / Türkçe altyazılı
  • Yönetmenle Söyleşi
    • Sharofat Arabova (online)
  • 16:00 - 17:30
  • Smyrna'nın Çukuru / Çukurhattan
    Türkiye | 2020 | Yön. Begüm Aksoy | 13’ Türkçe,Ermenice - İngilizce altyazılı
  • Kayıp Hamamlar Peşinde
    Birleşik Krallık | 2020 | Yön. Şule Takmaz Nişancıoğlu | 18’17 İngilizce - Türkçe altyazılı
  • Puslu Kentin Öyküsü
    Türkiye | 2021 | Yön. Dir. Doğan Aydoğan | 30’ Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Yönetmenle Sölyeşi
    • Begüm Aksoy (Foça'da)
    • Şule Takmaz Nişancıoğlu (online)
    • Doğan Aydoğan (Foça'da)
  • 17:45-19:15
  • Panel : "Yereli Korumak"
    (Türkçe) Moderatör: Emrah Sözer Dundar Alican Epözdemir - İzmir Vakfı                           - Arkeolog/Akademisyen
  • 18:00-18:45
  • Arkeologlarla Yürüyüşler
    Theodoros Yolu içinde; *Taş Evler, *Seramik Atölyesi-Nekropol alanı-Seramik Depoziti, *Roma Vilları, *Mozaikler
  • Marsilya Meydanı
  • 19:30 - 21:00
  • Çernobil'in İzinde - Kıyametten Sonra
    ABD | 2020 | Yön. Iara Lee | 58’ İngilizce,Rusça,Ukarynaca - Türkçe altyazılı
  • Yönetmenle Sölyeşi
    • Iara Lee (online)
  • 21:30 - 23:00
  • Shrovetide - Futbolun Doğuşu
    Birleşik Krallık | 2021 | Yön. James Smith | 30’ İngilizce - Türkçe altyazılı
  • Bira Ustası
    Finlandiya | 2021 | Yön. Antti Haase | 26’50 Fince - Türkçe altyazılı
  • Yönetmenle Söyleşi
    • James Smith (online)
    • Antti Haase (online)

PAZARTESİ

25 Ekim 2021

  • Reha Midilli Kültür Merkezi
  • 11:00 - 11:45
  • Arkeologlarla Yürüyüşler
    Theodoros Yolu içinde; *Taş Evler(Kavala Kafe Bölgesi), *Seramik Atölyesi-Nekropol alanı-Seramik Depoziti, *Roma Vilları, *Mozaikler
  • 13:30 - 15:30
  • Homo Sapiens - Yeni Kökenler
    Fransa-Fas | 2020 | Yön. Olivier Julien | 90’ Fransızca - Türkçe altyazılı
  • 16:00 - 18:00
  • Çıraksız Usta
    Türkiye | 2020 | Yön. Özgür Yasak | 10’ Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Altı Üstü Deniz
    Türkiye | 2021 | Yön. Furkan Alperen Demir| 24’ Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Valenki Ru
    Rusya | 2020 | Yön. Anton Belousov & Yury Nemtsov | 30’ Rusça -  Türkçe altyazılı
  • Ateş ve Su
    Türkiye | 2019 | Yön. H. Hande Yelke | 21’46 Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Yönetmenle Söyleşi
    • Özgür Yasak (Foça'da)
    • Furkan Alperen Demir (Foça'da)
    • H. Hande Yelke (Foça'da)
  • Marsilya Meydanı
  • 19:30 - 20:30
  • Karbafi
    İran | 2020 | Yön. Ehsan Mollazadeh & Mostafa Sarooghi | 58’ Farsça,İngilizce - Türkçe altyazılı
  • Dokumacılar
    Yunanistan | 2020 | Yön. Dimitris Koutsiabasakos | 54’ Yunanca - Türkçe altyazılı
  • 21:00 - 22:00
  • Jean Paul'u Beklemek
    Fransa | 2020 | Yön. Thibault Walthert (Pater/Son) | 8'19 Fransızca - Türkçe altyazılı
  • Vargit Zamanı
    Türkiye | 2019 | Yön. Orhan Tekeoğlu | 52’ Türkçe - İngilizce altyazılı

SALI

26 Ekim 2021

  • Reha Midilli Kültür Merkezi
  • 11:00 - 11:45
  • Arkeologlarla Yürüyüşler
    Kybele Yolu içinde; *Liman Kutsal Alanı, *Sur Duvarları, *Athena Tapınağı/Kazı Alanı 
  • 13:30 - 15:30
  • Yürüyen Orman
    İtalya | 2020 | Yön. Maria Giménez Cavallo | 6'30 İtalyanca - Türkçe altyazılı
  • Gargano Peri Masalı
    İtalya | 2019 | Yön. Adriano Losacco | 15' İtalyanca - Türkçe altyazılı
  • Polisler, Hırsızlar ve Yaşlılar
    Portekiz | 2020 | Yön. Ines von Bonhorst & Yuri Pirondi | 10’ Portekizce - Türkçe altyazılı
  • Geleneğin İcadı
    İtalya | 2019 | Yön. Giulia Binario | 24’ Italyanca - Türkçe altyazılı
  • 16:00-18:00
  • Yilan - Memleketten Lezzetler
    Tayvan | 2019 | Yön. Hsing-Ying Tseng | 18’31 Çince,İngilizce - Türkçe altyazılı
  • Bira Ustası
    Finlandiya | 2021 | Yön. Antti Haase | 26’50 Fince - Türkçe altyazılı
  • Goca Yorüğün Tohumları
    Türkiye | 2021 | Yön. Mehmet Köprü | 30’ Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Karabaş Otu Filmi
    Türkiye | 2021 | 5’ Türkçe
  • Yönetmenle Söyleşi
  • Marsilya Meydanı
  • 19:00 - 20:00
  • Fransız Lüxün Doğuşu
    Fransa | 2020 | Yön. Stéphane Begoin | 90’ Fransızca - Türkçe altyazılı
  • 21:00 - 22:30
  • Bir Kesit Troya
    Türkiye | 2020 | Yön. Ülkü Sönmez | 17’ Türkçe - İngilizce altyazılı
  • Safarnoma
    Tacikistan | 2019 | Yön. Sharofat Arabova | 66' Farsça - Türkçe altyazılı